Bridžový večer u Judy

V sobotu 15.1. sme si zorganizovali spoločný súkromný bridžový večer u Judy. Na 16:00 sme sa zišli ôsmi: Ja, Judy, Inka, Danko, Alenka, Marta a Marika. Okolo šiestej prišla ešte Janka.


Hoci dámy dostali príležitosť, žiadna neprejavila záujem o pánskeho partnera :( , preto sme prvých 16 rozdaní odohrali Ja s Dankom, Alenka a Marta proti družstvu Judy, Vlasta, Inka a Marika.

 

Keďže Danko dražil tak ako obvykle draží, tak napriek tomu, že sme väčšinou uhrali nejaký ten nadzvih navyše, tak sme niekoľkokrát hrali nezmyselné 3NT, hoci máme vykladaný farebný záväzok a dvakrát sme súperov okontrovali, keďže mi Danko ukázal vždy najmenej o 6 bodov viac než naozaj mal, takže súperi splnili, raz dokonca s nadzdvihom. Takto sme v dvoch rozdaniach stratili 16 a 13 impov a celkovo sme prehrali 73:34.

Okolo šiestej prišla Janka, keďže hráva s Dankom, druhú 16 sme hrali Ja s Vlastou proti Dankovi s Janou a v druhej miestnosti sa prehodili linky. Túto 16 sme s Vlastou pravdepodobne vysoko vyhrali, ale už sme to nakoniec nevyhodnotili, keďže na jednej strane nastal nejaký technický problém na Judinom počítači, ktorý som neviem ako nakoniec vyriešil a na druhej strane sme sa venovali tiež filozofickým otázkam, ako organizovať náš klubový život tak, aby začiatočníci a mierne pokročilí rástli a „experti" popritom neupadali. 
Neviem čo sa dialo v zatvorenej miestnosti, ale v otvorenej z 32 rozdaní, boli najmenej v 16 hrubé licitačné, zohrávkové, či obranné chyby a to som popritom určite nejakú tú svoju hrubú i menej hrubú chybu prehliadol. Nakoniec priemerných 6,7 impu na rozdanie v prvej 16 hovorí za všetko.

Napriek uvedenému to určite nebol stratený večer. Nálada bola výborná, jediný kto ju kazil som bol asi ja, neustálym poukazovaním na chyby partnerov a niekedy aj na chyby súperov, pričom, ako som už predoslal, určite som nejaké a isto iste i hrubé urobil aj ja.

Aké základné chyby sa pravidelne vyskytovali?

  • Po otvorení 1 v lacnej licitovanie 1NT, hoci partner má drahý 4 list (niekedy to vedie k Topu, ale väčšinou takto miniete optimálny záväzok, hlavne pri hre na impy tak môžete vynechať drahú hru a v najhoršom prípade budete zbytočne padať z 3NT)
  • Licitovanie na druhom stupni po otvorení partnera namiesto 1NT, pričom odpovedajúci nemal sľubovaných 11-12 FB
  • Skok odpovedajúceho na 2NT po otvorení 1 v drahej, pričom odpovedajúci mal rovných 10 FB a 5 list kárový
  • Po otvorení partnera 1Cl a zásahu 1H, licitovanie 2Cl s trojlistom, pričom odpovedajúci mal štvorlist pikový (správna hláška je kontra)
  • licitovanie 1H so 4 FB po otvorení jedna v lacnej
  • nevšímanie si, či vedomé ignorovanie toho, čo partner markuje
  • skok na 3NT bez zádrže vo farbe licitovanej súpermi
  • a mnoho, mnoho ďalších

Po neviem ktorom pohári vína a poldeci ginu som pri výtýkaní nie celkom dobrej licitácie ku koncu večera povedal, čo som povedať nemal: A kvôli takémuto štýlu hry, poniektorí nechcú s Vami ani proti Vám hrať a chcú hrať napríklad skupinovku. Pochopiteľne táto sentencia vyvolala búrlivú diskusiu. Mne z nej vyplývajú dva závery:

  • hrávajme v utorok vážne turnaje, hoci aj formou skupinovky
  • hrávajme aspoň raz za dva týždne v piatok školiace turnaje, na ktorých po odohraní 4 alebo 8 rozdaní si tieto rozdania rozoberieme, ako sa mali licitovať, ako sa mali zohrávať, ako sa mali brániť
  • tieto turnaje by mali hrať skúsenejší hráči v páre s menej skúsenými, poprípade skúsenejšie páry proti menej skúseným, poprípade to nejako striedať.

Ak to však nejako takto zavedieme, tak by sa nemalo stať, že skúsenejší hráči v piatok do klubu úplne prestanú chodiť.  Ďalšou možnosťou je, odohrať v piatok skrátený turnaj do 20 rozdaní a v sobotu kritické rozdania rozobrať u niekoho na byte. Nemá zmysel rozoberať tie, kde máte Top, ale tie kde máte veľmi slabý výsledok. Paradoxne niekedy Vám ten, čo vás bude školiť vytkne aj nesprávny postup v rozdaní, kde ste ten Top dosiahli, ak ste k nemu dospeli nesprávnou cestou (ak máte na linke 33 FB, skončili ste v 3D a máte top za 3D+2, lebo ostatní padali z toho či onoho slemu, tak Vás napriek Topu, nikto chváliť nebude).

Karol doniesol do klubu staré ročníky poľského časopisu Brydž. Postupne budem na našej stránke zverejňovať voľné preklady niektorých článkov, ktoré ma zaujali a mali by byť užitočné začiatočníkom i mierne pokročilým.

Podľa mňa by sme si mali ako klub časopis Brydž predplatiť, bridžová teória sa vyvíja, takže iba so starou literatúrou nevystačíme, hoci väčšina základných princípov sa nezmenila.

 

blog comments powered by Disqus