Licitačný systémV bridži máme k dispozícii na dorozumievanie sa s partnerom iba nasledujúce symboly: Stupeň záväzku 1 až 7, druh záväzku NT a hlášky Pas, Kontra a Rekontra. Výmena informácii môže prebiehať iba pomocou nich, akékoľvek iné prostriedky na odovzdávanie si informácií sú prísne zakázané:
Hoci sú komunikačné prostriedky obmedzené, predsa len sa nimi dajú informácie odovzdávať efektívne. Pár môže mať dohodnuté rôzne významy pre jednotlivé hlášky, súbor významov hlášok sa nazýva licitačný systém. Existuje obrovské množstvo licitačných systémov. Na Slovensku sa v súčasnosti používajú najmä: SAYC, Precision a Poľský tref. Na našom kurze sa budeme učiť v súčasnosti celosvetovo najpoužívanejší systém SAYC - Standard American Yellow Card. Hoci je to najrozšírenejší systém, neznamená to, že je to najlepší systém. Keď ho zvládnete, tak si budete môcť zahrať s ľubovoľným bridžistom na svete a ak budete mať chuť, tak sa neskôr poprípade naučíte, aj nejaký iný systém. Každý zo systémov má svoje výhody a nevýhody, hlavnou výhodou SAYC je jeho všeobecná rozšírenosť a prirodzenosť, z prirodzenosti výplýva aj istá jednoduchosť. Aké informácie si potrebujú partneri odovzdať, aby licitovali podľa možností optimálny záväzok? Potrebujú sa dozvedieť, koľko majú na linke figúrových bodov a či majú v niektorej farbe aspoň osemlistú zhodu. V pokročilej licitácii si môžu navyše odovzdať informácie, či nejakú farbu kontrolujú, t.j. či v nej neodovzdajú priveľa zdvihov. Z počtu bodov a existencie/neexistencie fitu sa pár rýchlo dozvie, či majú silu iba na čiastočný záväzok alebo silu na hranici celej hry, poprípade na hranici malého a veľkého slemu. Minule sme sa oboznámili so skutočným spôsobom bodovania splnených a nesplnených záväzkov. Keďže drahé farby sú hodnotené väčšmi než lacné farby a BT o trošicku väčšmi než drahé farby, licitačný systém by to mal zohľadňovať. Preto sa budeme snažiť v prvom rade nájsť zhodu v drahých farbách, ak ju nenájdeme, tak aj keď nájdeme zhodu v lacnej farbe, bude často lepšie hrať beztromfový záväzok. Ak boli záväzky na danom stupni licitované a splnené, získame:
Ak máme aspoň osemlistú zhodu, tak v tromfovom záväzku sa obvykle urobí aspoň o jeden zdvih viac, než v beztrofmovom. Preto je väčšinou lepšie hrať 4/ a nie 3BT. Naproti tomu, na 5 / potrebujete získať až o dva zdvihy viac, takže dokonca aj keď nám tromfová výhoda tie dva zdvihy navyše donesie, tak výsledok bude rovnaký či hráme 3BT alebo 5/. Preto sa väčšinou budeme snažiť pri lacnej zhode skončiť v 3BT, za ktoré častejšie získame lepšie hodnotenie, než za 5 v lacnej farbe. blog comments powered by DisqusNajčítanejšie
|