Obojstranný impas

Ležernemu hráčovi sa stáva, že mu je jedno, ako bola rozohraná bočná farba, v ktorej má iba stratové zdvihy, napríklad tri blotky na stole a dve v ruke. Pamätá si iba, že tretí zdvih vzal tromfom, ale nepamätá si, aké bolo rozloženie figúr v tejto farbe u súperov.

Takáto nevšímavosť spôsobila, že pani Zula nesplnila 2♦ s listami:

 

p. Zula Stolík
 ♠QJ7   ♠K102
 ♥QJ9  ♥765
 ♦AJ93  ♦K1084
 ♣Q104  ♣J73

Po licitácii:
  N    E     S    W
Majster p. Marek p. Tadeusz p. Zula
 Pas   Pas    Pas   1♦
 Pas   2♦     Pas   Pas
 Pas

Štart srdcová trojka. Pán Tadeuš zdvihol esom a vrátil tref. Majster zdvihol esom, vrátil tref, Tadeuš zdvihol kráľom a zahral srdce. Po vydaní štyroch zdvihov musela zohrávajúca vydať ešte pikové eso. Preto splnenie záväzku záviselo od toho, či uhádne impas kárový. V obave z prebitia p. Zula začala tromfovať. Keďže impasovala nešťastne, odovzdala ešte na dámu károvú.

"Ako obvykle, neuhádla som na ktorú stranu impasovať", obrátila sa na majstra.
"Tu netrebalo nič hádať. Stačilo si zapamätať, ako boli rozložené figúry v trefoch a srdciach"
"To ma predsa nezaujímalo, v týchto dvoch farbách nezáležalo, ako sú figúry rozložené, musela som ich predsa tak či tak vydať a možno i viac na prebitky, ak by som hneď netromfovala."
"Obava z prebitkov bola zbytočná, keby ktokoľvek z nás mal dubla, zahral by už skôr na prebitok. Trebalo smelo zahrať tak, aby sa zohrávka stala hrou z otvorených kariet, aby sa dalo s istotou zistiť, u koho je dáma kárová."
"A to akým spôsobom?"
"Jednoducho bolo treba odovzdať zdvih na pikové eso. Hneď by sa pani dozvedela, že dáma kárová je u druhého z obrancov."
"A prečo by tieto dve figúry nemohli byť na jednej ruke?"
"V tomto prípade to nebolo možné. Predsa v prvých štyroch zdvihoch každý z nás ukázal eso a kráľa. Keby k tomu mal ešte pikové eso a károvú dámu, určite by s 13 figúrovými bodmi bol licitoval. Z toho mohla pani získať istotu, že dáma kárová nie je v tom istom liste ako pikové eso. Aby ste však mohli urobiť tento úsudok, treba si pamätať, aké figúry sa objavili u súperov."


Zdroj: Brydž 3 (244), 1977. S. 8-9.

 

blog comments powered by Disqus