Alertovanie freebidov

 

Počas Veľkej ceny Košíc sa vyskytol nasledujúci problém, ku ktorému Edo Velecký privolal rozhodcu.

N 1 káro E 1 pik S 2 trefy (nealertované) Edo predpokladal, že je to forsujúca hláška, preto s trojlistou pikovou podporou dal Pas a na jeho prekvapenie N dal Pas. Keď sa vyložil stôl, dozvedel sa, že 2 trefy bol freebid a až teraz privolal rozhodcu.

Dušan konštatoval, že bol privolaný pozde, ale že freebidy sa beztak nealertujú.

Edo rozhodnutie rozhodcu akceptoval, ale po turnaji nám poslal e-mail, v ktorom citoval z Alert policy WBF, okrem iného musí byť alertované

3. Non-forc ing jump changes of suit responses to opening bids or overcalls, and nonforcing new suit responses by an unpassed hand to opening bids of one of a suit.

propozíciách Slovenskej bridžovej ligy je to napísané explicitnejšie a tie sú v tomto bode prekladom českého súťažného poriadku.

Keďže v našom klube mnohé páry freebidy používajú, ale asi nikto ich nealertuje a pritom sa alertovať majú, dovoľujem si hráčov upozorniť na nutnosť alertovania freebidov a na možnosť upravenia výsledku, ak freebid zabudnete alertovať.

Prečo sa má freebid alertovať?

Napriek tomu, že freebid je v svojej podstate prirodzená hláška, súperi majú byť alertom upozornení na to, že ide o konvenčnú hlášku, ktorá hovorí Partner, ak nemáš rezervu alebo iný dôvod licitovať ďalej, pasuj!

Inak v hore uvedenom prípade linka EW nebola poškodená, keďže NS tam mali 3BT aj 5Cl.

Ina s alertovaním/nealertovaním freebidov je to ešte trochu zložitejšie. Ak odpovedajúci nie je po pase, freebid musíte alertovať, ak je po pase, jeho hlášku alertovať nemusíte, doporučujem však alertovať stále rovnako, inak si to budete pliesť a nedajbože to robiť práve naopak.

 

Otázka do diskusie: Bol rozhodca privolaný pozde?

Kým v problematike alertovania/nealertovania freebidov sme sa s Edom nakoniec po viacerých mailoch zhodli, že majú byť alertované, Edo je presvedčený, že rozhodcu neprivolal neskoro, pretože kým neuvidel stolík, tak nevedel či náhodou otvorenie 1 káro nebol bluf.

Pokiaľ by napríklad sever po Pase západu dodatočne zaalertoval 2 trefy, tak západ má právo zobrať hlášku späť a licitovať niečo iné (tiež by ale mali zavolať rozhodcu). Pas severu síce nie je alertom, ale indikuje, že hláška nemala ten význam, aký západ predpokladal a že pravdepodobne mala byť alertovaná, preto mohol privolať rozhodcu už v tejto fáze a ak ho neprivolal, tak po vyložení stola, ktorý má presne to čo dražbou sľúbil, je už aj podľa mňa neskoro.  Ak by ho privolal hneď po pase severu a sever by dodatočne vysvetlil, že 2 trefy bol freebid, tak 2 trefy mali byť alertované a západ môže vziať svoju hlášku späť, zmeniť ju, pričom Pas severu by bol pre juh neoprávnenou informáciou, pre EW by boli všetky doterajšie informácie oprávnené.

Aký je Váš názor?

blog comments powered by Disqus