Juniori a ligové súťaže

Obmedzenie prečo prvoligoví hráči nemôžu hrať za druholigové družstvá je snáď každému jasné?

Prísne vzaté by malo platiť aj opačným smerom, lenže potom by  prvoligové družstvá museli blokovať každé aspoň dvoch hráčov, aby mali náhradníkov, ak vstúpi do hry Vis major. V jednom z ročníkov takýto zákaz bol, hráči z 2. ligy nemohli nastúpiť za prvoligové družstvá a tak si jedno prvoligové družstvo muselo vziať ako náhradníka úplného začiatočníka, ktorý nebol ani na súpiske žiadneho 2. ligového družstva a tak bolo jesenné kolo 1. ligy úplne znehodnotené, väčšina družstiev nad týmto družstvom vďaka tomu vysoko vyhrala, ale keďže hra proti začiatočníkom je často lotéria, niektoré proti nim až tak neuspeli.

 

Hlavne kvôli tomu sa v nasledujúcom ročníku povolilo nasadzovať v zápasoch 1. ligy náhradníkov z 2. ligy a myslím, že je to tak správne. Možností hrať na Slovensku veľa nie je, družstevných súťaží je ešte menej a okrem ligy sú to družstvá "ala Las Vegas", kde sa hrá na 6 rozdaní, kedy je výsledok niekedy lotériou, ak napríklad lepšiemu družstvu príde rozdanie v ktorom podľa všetkých indícii treba hrať slem a hoci mal 90% šancu, tak tam nebol a vo zvyšných 5 ploských rozdaniach túto stratu neodrobí. Takto si potenciálni náhradníci druhú ligu zahrajú a ak ich niekto bude potrebovať nastúpia aj v 1. lige.

Už dávnejšie som navrhoval, aby sme v záujme rozvoja hráčskych zručností neobmedzovali našu mládež, teda aby pravidlo o nemožnosti nastúpiť za 2. ligové družstvo sa nevzťahovalo na prvoligistov mládežníkov. Keď som to prvýkrát navrhoval, tak to ani nebolo veľmi aktuálne, keďže v 1. lige nehral žiadny junior. Teraz ich tam už máme celkom požehnane a dúfajme, že ich bude v budúcnosti ešte viac. Ak by však chceli a mohli popri 1.  lige hrať aj 2. ligu, ja by som im v tom nebránil. Nejaké obmedzenia by prirodzene museli byť nastavené, napríklad v každom zápase 2. ligy by za družstvo mohli nastúpiť najviac dvaja prvoligoví juniori súčasne.

Svojho času som navrhoval ešte silnejšiu variantu. Ak by sa prvoligovému hráčovi podarilo zostaviť druholigové družstvo zo samých juniorov, ktorých by trénoval a viedol, povolil by som, aby tento prvoligový hráč open kategórie  mohol hrať za toto juniorské družstvo, pričom by však vždy keď hrá on, museli byť zvyšní traja hráči družstva juniori.

Propozície pre ročník 2011 už boli schválené a súpisky snáď už sú aj uzavreté, takže navrhujem takúto zmenu zaviesť od roku 2012.

 

blog comments powered by Disqus