II. liga Západ 2011, Piešťany

Dokumentácia

Rozdania: 1. kolo2. kolo3. kolo

V sobotu 2.4. sa v Piešťanoch konalo sústredenie II. ligy Západ. V prvom rade veľká vďaka patrí Gymnáziu Pierra de Coubertina, že poskytlo priestor na uskutočnenie tejto súťaže, ako aj tlačiareň pre tlač výsledkov.

Hoci som sa snažil všetko dôkladne pripraviť, chybička sa vlúdila. Pôvodne som neplánoval brať so sebou licitboxy, keď som sa dozvedel, že ich organizátori nemajú, zle som si spočítal, koľko ich treba a vzal som so sebou miesto 16 iba 9 a to som sa domnieval, že mám jeden licitbox do rezervy. S kapitánmi družstiev sme sa preto dohodli, že v otvorenej miestnosti licitboxy používať budeme a v zatvorenej sa bude licitovať ústne. Mea culpa, mea culpa, ...

Mal som dve možnosti, ako pricestovať do Piešťan, buď vlakom z Košíc o 0:07 a v Piešťanoch byť o 5:07, alebo z Košíc o 4:07 a v Piešťanoch byť tesne po 9:00. Keďže sa malo začať hrať o 9:30, nechceli sme s koordinátorom ligy riskovať, že vlak bude meškať a tak som prišiel do Piešťan už o 4 hodiny skôr. Napriek tomu vznikol informačný šum a hoci som pred Gymnáziom čakal na lavičke od 8:45, nevedel som a spolu so mnou ani družstvo Klasik, že do budovy sa nevchádza hlavným a oficiálnym vchodom, ale zboku, z úplne inej ulice, než bolo uvedené na pozvánke. Takto som začal chystať techniku tesne pred 9:30, takže sme nabrali drobné meškanie.

V prvom polčase som netušil, že na sústredení sa spolu zídu aj veľmi pomalí hráči (ešte pomalší než najpomalší u nás v klube) a nespustil som časomieru. Tak sa stalo, že hoci sa na troch stoloch dohralo, na jeden sa muselo čakať ešte takmer pol hodiny. Preto som kapitánov pred druhou polovicou prvého kola informoval, že odteraz majú družstvá 85 minút na odohranie a vyhodnotenie každej desiatky rozdaní a nedohrané rozdania družstvám odoberiem. Pod touto hrozbou sa už časové limity darilo plniť.

Keď som doma preletel časový hramonogram, tak som si nevšimol a ani kapitáni zúčastnených družstiev, že nebola naplánovaná prestávka na obed. Preto sme sa po odohraní prvého kola s kapitánmi dohodli, že začiatok II. kola posunieme o 45 minút, to som zas nevedel o tom, že dievčatá z Topolčian, ktoré prvé kolo nehrali, majú posledný rozumný spoj už o 20:26, keďže sme nemali istotu, či to dovtedy stihneme dohrať, riešili sme alternatívne formy ich dopravy, ale nakoniec sa nám dohrať včas podarilo.

Na sústredení boli používané bridžmejty, keďže som bol nehrajúci rozhodca, vyhodnotenie výsledkov prebiehalo veľmi rýchlo, ak niekto meškal s hrou, dostal vytlačené výsledky a mohol ich odsúhlasiť priebežne, počas hrania nasledujúcej sady rozdaní. 
Trochu som mal skomplikovanú situáciu tým, že boli k dispozícii fyzicky dve miestnosti - otvorená v ktorej som bol aj ja s technikou a zatvorená. Komunikácia bridžmejtov cez stenu však prebiehala bezproblémovo, akurát zatvorená miestnosť takto bola bez prítomnosti rozhodcu, takže ak sa vyskytol problém, museli ma prísť zavolať. Pravdepodobne aj preto v otvorenej miestnosti ma k stolom volali oveľa častejšie než v zatvorenej.


Väčšina párov, ako je to bohužiaľ u nás zvykom, nemala konvenčné karty. V podstate u všetkých, až na jeden, to nespôsobovalo vážnejšie problémy. Pár Kubica-Tatranský hral Precision, tento pár však nebol zohratý a tak niekoľkokrát došlo k zásadným licitačným nedorozumeniam, ktoré jedna súperka pokladala za vedomé fauly. Napríklad otvorenie 2 piky vysvetlené ako dva päťlisty a bol to 6 list, licitovanie 3 srdcí v jednostrannej dražbe v sekvencii 2 trefy (podľa súperov i podľa mňa zmätočne vysvetlené, ako prirodzené s možnosťou drahej štvorky, ale bez informácie, že ak drahú štvorku nemá, tak..., v tomto prípade to však nehralo žiadnu rolu) - 2 kára (otázka a fors) - 2 piky - 3 srdcia - 3 BT. Tri srdcia po otázke súperov vysvetlené ako aspoň 5 list, výnimočne štvorlist. Po štarte sa ukázalo, že hráč mal iba 2 list. Upravený výsledok som však nepridelil, aj po srdce štarte je v rozdaní 12 zdvihov. Pokiaľ vzdialene Precision poznám, skutočne by táto hláška mala znamenať to, čo Adam povedal a zároveň sa touto zmätočnou hláškou odpílili od veľkého trefového slemu, pričom malý by mal byť licitovateľný - nikto ho však nelicitoval. Obvinenia z vedomých faulov boli podľa mňa neoprávnené, vo všetkých prípadoch ktoré som zaregistroval išlo o nedorozumenie, napriek tomu som skúmal, či súperi mylnou informáciou neboli poškodení, iba v jednom prípade som výsledok zo 4 piky +1 zmenil na 4 piky =.

Ako sa asi dalo očakávať, na prvých dvoch miestach sú priebežne družstvá Klasik a Double X. Pravdepodobne vyššie ambície mal čierny kôň súťaže Domino Nitra, kde asi najväčšou slabinou bola nezohratosť páru Kubica-Tatranský, ktorý má určite na lepšie výsledky, než dosiahli, verím že na jeseň ešte skomplikujú prvým dvom družstvám život.

Družstvo H2O2 v zápase proti Double X dve rozdania pred koncom prehrávalo iba o 12 impov, potom však prišli v jednom rozdaní 4 pády s kontrou a veľmi lichotivý výsledok bol zrazu zvrátený. V druhom zápase proti Klasiku sa u dievčat pravdepodobne prejavila únava a možno aj priveľká snaha odohrať rozdania čo najskôr, aby stihli posledný spoj.

Chlapci z GPC získali v II. lige svoje prvé tri VP a ku koncu asi tiež pôsobila únava, aj vďaka nej sa hlavný hráč dopustil renonsu, inak by v zápase proti Double X asi získali aspoň jedno VP. Vzhľadom na to, že niektorí hráči GPC hrajú bridž ešte len pol roka, boli ich výkony prijateľné a verím, že do jesene sa ešte zdokonalia.

 

blog comments powered by Disqus