Quo vadis?

Pri pohľade na súpisky družstiev v II. lige ma napadla biblická otázka Quo vadis? slovenský bridž.

 

Svätého Petra Kristus navrátil do Ríma, nám sa však asi nechce do Bratislavy, radšej sa necháme ukrižovať na Kriváni. V západnej konferencii II. ligy sa opakuje sínusoida zvýšenia a opätovného zníženia počtu družstiev v II. lige. Minulý rok sa to dokonca prejavilo v rámci jedného ročníka, keď 5 družstiev zo sľubného jara sa na jeseň zredukovalo na 3 družstvá. Z tejto perspektívy, je zachovanie aspoň troch družstiev vlastne pozitívnou správou :(

Rád by som vedel, prečo sa toho roku neprihlásili Nitrančania, ak by na svojej hre intenzívne popracovali, napriek silnému Interu, by mali reálnu šancu postúpiť do druhej ligy. Podobná otázka sa vznáša nad mládežníckym topolčiaskym družstvom, ktoré minulý rok ligu nedohralo.

Keďže v II. lige východ je až sedem družstiev, možno je legitímnou otázkou, či od ročníka 2013 nezaviesť pravidlo Ak je v jednej konferencii menej ako 50% družstiev než v druhej konferencii, víťaz menej obsadenej konferencie hrá o postup s druhým s väčšmi obsadenej konferencie. Mohol by to byť zápas na 64 rozdaní a druhý by cestoval k prvému, pričom by sa svojho práva na vyzývací zápas mohol vzdať. Tento návrh nijako nie je zameraný voči Západu, zvyšovalo by to legitimitu postupu do I. ligy a keďže je na Západe oveľa viac mladých bridžistov, podľa mňa je výhľad do budúcnosti opačný, ak by sa pomery v Slovenskom bridžovom živote znormalizovali, tak v dohľadnej budúcnosti by garde mohlo byť obrátené.

Hoci nemám rád výnimky, prikláňal by som sa k tomu, ak by sa do konca februára, či dokonca do uskutočnenia prvého zápasu v II. lige Západ prihlásilo ďalšie družstvo, aby bolo do súťaže pripustené, možno s podmienkou zloženia kaucie vo výške štartovného, ktorá by prepadla, ak by ligu nedohralo. Takúto kauciu by sme od roku 2013 inak mohli zaviesť ako generálny princíp, vzhľadom na to, že už sa mnohokrát stalo, že družstvo z rozbehnutej ligovej súťaže odstúpilo. Potom by sme mohli zrušiť iné sankcie, ktoré sú v propozíciách ligy síce uvedené, ale pokiaľ viem, nikdy sa neuplatnili. Poprípade takúto kauciu zaviesť pre družstvá, ktoré majú na súpiske aspoň jedného hráča, ktorého družstvo ligu v posledných troch rokoch nedohralo.

blog comments powered by Disqus