Ako zmeniť formát II. ligy?

Už som to viackrát písal, podľa môjho názoru, nie je formát II. ligy, hlavne II. ligy Východ práve najšťastnejší. Ak by sa zvýšil počet družstiev aj na západe, tak by sa to týkalo aj ich.

 

II. liga Východ sa hrá tak, akoby sa asi správne mala hrať prvá liga, ako skutočne dlhodobá súťaž, na plných 32 rozdaní, systémom každý s každým a ešte k tomu dvojkolovo. Napríklad toho roku sa prihlásilo 6 družstiev, znamená to, že každé družstvo odohrá 10 zápasov, čo predstavuje 10 hracích dní, ak sa hrajú dvojzápasy v sobotu, tak sa síce jeden-dva hracie dni ušetria, ale sa zas hrá cez víkend.

Propozície II. ligy pritom nijako neobmedzujú počet družstiev v nej, takže sa ľahko môže stať, že ju bude hrať 10 družstiev a to by už bolo 18 zápasov na každé družstvo. Stačí ak z I. ligy vypadnú dve družstvá z východu a ak pribudnú noví hráči z kurzov. Väčšina zápasov sa hrá v riadny klubový hrací deň, takže sú čiastočne narušené klubové turnaje, ale najmä v KBK, keďže sa paralerne hrá riadny klubový turnaj, podmienky pre ligový zápas často nie sú celkom regulérne, pretože pri každom striedaní v párovom turnaji sa výrazne zvyšuje hlučnosť a keďže sa turnaj obvykle končí skôr, tak je v klube hlučnosť úplne neúnosná. Toto by sa dalo riešiť tak, že ostatní by tiež hrali družstevné zápasy, ale potom by často niekto nemohol hrať vôbec.

Keď som však druholigistom navrhoval, aby sa II. liga hrala formou sústredení, tak dávali radšej prednosť neregulérnym podmienkam, pred nutnosťou hrať častejšie cez víkend.

Ako vyriešiť túto kvadratúru kruhu?

Jarné kolo by sa mohlo hrať tak ako doteraz systémom každý s každým, nakoniec máme naň 6 resp. 5 mesiacov, na jesenné v podstate iba 3, jesenné kolo by hrali iba prví štyria tiež každý s každým. Čiže na jeseň by sa odohralo miesto dokopy terajších 15 zápasov iba 6 zápasov. Osobne mám dojem, že mnohé družstvá na jeseň hrajú ligu už iba preto, lebo musia, hlavne tie zo spodku tabuľky. Takto by zostal čas napríklad na Košickú ligu alebo nejakú inú formu klubových družstevných zápasov, napríklad Patton.

V propozíciách ligy by prirodzene nemohlo byť iné ustanovenie pre II. ligu Východ a pre II. ligu Západ. Bod o tom, ako sa hrá jarné a jesenné kolo by mal byť naviazaný na počet prihlásených družstiev v konferencii. Mohlo by to napríklad byť: Ak je prihlásených družstiev v konferencii 3 až 5 hrá sa dvojkolovo systémom každý s každým, ak je prihlásených 6 až 10, na jar sa hrá systémom každý s každým na jeseň hrajú už len prví štyria systémom každý s každým (na jeseň by sa mohlo tiež hrať tak, ako v prvej lige KO na 40 rozdaní, a zvážiť či finále na 40 alebo 60). Pri väčšom počte ako je 10 rozdeliť konferenciu do zón losom, pričom by 4 papierovo najsilnejšie družstvá boli nasadené do koša č. 1 (nasadenie napr. na základe rebríčka MB za predchádzajúci kalendárny rok). Prví dvaja zo zóny by postúpili, preniesli by sa im iba vzájomné zápasy odohrali by ešte dva zápasy s postupujúcimi družstvami a na jeseň by hrali ešte medzi sebou každý s každým.

K prvej lige

Naopak prvú ligu by som navrhoval hrať dvojkolovo každý s každým na dvoch sústredeniach a potom KO semifinále a finále, už bez bojov o záchranu. Miesto konania KO fázy by určovalo 1. družstvo zo základnej časti. Keďže sa však formát I. ligy menil nedávno, asi takáto zmena nateraz neprichádza do úvahy. Pokiaľ by sa hralo navrhovaným spôsobom, osobne by som bol zato, aby sa družstvá v KO zápasoch mohli posilniť o jedného nanajvýš dvoch hráčov z iného prvoligového družstva, ktoré sa do KO fázy nedostali. Nepredpokladám, že za normálnych okolností by družstvá toto právo využívali, ale v prípade, že by ochorel(i) hráč(i) základnej zostavy družstva alebo by nastúpila iná vyššia moc, tak by si KO fáza zachovala športovú úroveň, inak by museli povolať ako náhradníka z 2. ligy.

Košická liga

Keď som svojho času spomínal Košickú ligu a konštatoval som, že ju vlastne kvôli II. lige nemôžeme zorganizovať, už neviem kto mi vravel, že nám predsa nik nebráni zorganizovať aj Košickú ligu, tuším niekto z P-SBZ. Nie je to celkom tak, keďže 6 zápasov II. ligy iba medzi košickými družstvami nám obsadí 6 hracích dní, ak by sa hrali dva zápasy súbežne, tak 3 hracie dni, ale to by sa už potom vôbec nemohol hrať klubový turnaj, nehovoriac o tom, že je často problém skordinovať 8 hráčov, takže 16 by šlo ešte ťažšie. Ak by sme popritom ešte hrali Košickú ligu s odhadom 7 družstvami, tak by nám na párove turnaje vôbec nezostalo miesto. Košická liga by pritom bola otvorenou súťažou, takže by sa možno pripojili aj zo dve družstvá z Michaloviec.

I. liga a reprezentácia

Osobne mi vyhovuje, že sa liga hrá modelom Jaro - Jeseň, keďže však kapitán víťaza I. ligy má právo zostavovať reprezentačné družstvo, z hľadiska reprezentácie by bol asi vhodnejší model Jeseň - Jaro, keďže reprezentačné podujatia obvykle začínajú najskôr v máji. Zatiaľ však vyhrávalo to isté družtvo a mávalo stabilizovanú formu, takže bolo v podstate jedno, či hráme Jaro - Jeseň alebo Jeseň - Jaro.

Liga a mládež

V propozíciách je logická klauzula, že hráči základnej zostavy prvoligových družstiev nemôžu hrať zároveň druhú ligu. Pre hráčov mládežníckých kategórií som svojho času navrhoval ustanoviť výnimku  a umožniť im hrať čo najviac, čiže tento bod by sa na nich nemal vzťahovať, pričom nejaké obmedzenie by tam predsa len malo byť, napríklad, že v zápase môžu súčasne nastúpiť najviac dvaja mládežnícki prvoligoví hráči.

blog comments powered by Disqus