Zopár postrehov z turnaja s Inkou

Druhý deň sme si hru s Inkou na maďarskom turnaji na BBO zopakovali. Tentokrát to bolo o niečo horšie i keď výsledok 48,59% v tejto konkurencii nebol až taký zlý. So 16 rozdaní sme mali 8 vysoko nadpriemerných 58-90%, dve prijateľné od 30% a dve veľké katastrofy za 3,23%.

Zastavím sa iba pri zlých výsledkoch. Po 1. rozdaní kde sme získali 90% v druhom som spravil chybu ja. Súperi došli do 4 pík po licitácii:

E Pas S 1 Pika W 2 Kára N 3 Kára

E Pas N 4 Piky

Ja mám list W, štartujem esom srdcovým, pretože z licitácie predokladám na severe krátkosť károvú objavil sa na stole list severu ktorý vidíte a teraz som urobil chybu, mal som pokračovať trefom, poprípade tromfom alebo ako vravia poučky neotvárať novú farbu a hrať znova srdce. Miesto toho som stiahol kárové eso, ktoré súper zabil a tak spravili 4 piky+1. Ak by spravili 4 piky=, mali by sme 42%, keďže niektorým hráčom sa podarilo spadnúť alebo hru vynechať.

 

Hoci v 3. rozdaní máme slušných 43%, mohli sme mať vyše 90. Po otvorení 1 Pik, partnerka skočila na 2BT - Jacoby, 13+ FB a fit pikový. Ja 3 srdcia, čím prejavujem záujem o slem a teda nejakú rezervu, je to cuebid srdcový a nemám cuebid trefový ani kárový, ona 4 trefy a ja 4 piky. Keďže mala oba cuebidy, tak sa mala po 3 srdciach rovno spýtať na esá a 6 pikov by sme vylicitovali. Na druhej strane, keď teraz na to dodatočne hľadím, ak by som hral s partnerom s ktorým som zohratý, tak 4 trefy by mali byť síce trefovým cuebidom, ale keďže som kárový cuebid vylúčil, tak by zároveň mali sľubovať aj cuebid kárový a preto som sa na esá mal spýtať ja, poprípade rovno povedať 6 pík. Keď som sa však po odohraní rozdania s Inkou rozprával, tak vysvitlo, že vlastne nevie čo je to cuebid, srdcia brala ako prirodzenú hlášku a trefy tiež, takže ak by mala 5 listé trefy bez kontroly, tak by ich možno povedala tiež. Ešte sa pri tomto rozdaní pristavím, väčšina hráčov v klube, keď zistí, že majú list z hľadiska bilancie vhodný na slem, tak miesto toho aby cuebidovali sa rovno spýtajú na esá, pričom takto často vylicitujú slem, ktorý sa padá, pretože napriek tomu, že majú 33 bodov, nejakú farbu vôbec nekontrolujú a súper si stiahne AK v tejto farbe. V prípade, že tam ten slem je, tak aj tí čo používajú priamočiare metódy, aj cuebidujúci doň dôjdu. Na druhej strane nebezpečenstvo cuebidov je v tom, že súperi môžu cestou niektorý cuebid okontrovať a tak majú uľahčenú obranu.

V rozdaní 4. máme zlý výsledok, po otvorení súpera 1 káro a mojom 1BT, prichádzajú správne 2 trefy otázka na štvorlist, licitujem 2 srdcia a podľa mňa so 7 FB má dať sever Pas, miesto toho prišiel invit 3 srdcia, ktorý som prijal. Ak by mala tých istých 7 FB ale singel káro, tak by bol invit namieste. Na druhej strane je diskutabilné, či ja so 16 bodmi mám invit prijať, keďže 1BT v zásahu je skôr 16-18 FB, než štandardných 15-17 pri otvorení. Takže v tomto rozdaní sme sa na zlom výsledku podpísali obaja.


Rozdanie 5. je ukážkou toho, že treba vedieť vyhodnotiť, ak súper zahrá podozrivo vysokú kartu. Keď Inka zahrala pik do kráľa na stole, juh pridal dámu, je evidentné, že tá dáma bola asi singel, lebo inak by juh pridal malú kartu dúfajúc, že hlavný hráč skúsi impasovať dámu. Ak by na juhu sedel Zia, tak ten s výbavou Q10 by tú dámu možno položil, drvivá väčšina hráčov by však zahrala štandardne. Z tohoto zahratia je však zrejmé, že sever má štvorlisté piky s 10 a preto treba zahrať do 9 pikovej a spraví sa +2. Mali by sme 70%, takto máme 32.

V rozdaní 8. je diskutabilné či s 11 bodmi a singel kráľom treba otvoriť 1 káro. Na prvom a druhom mieste určite nie a keďže list nespĺňa pravidlo 15 pikovo figúrových bodov, tak ani na treťom mieste s takýmto listom neotvárajte. Takto som štartoval 10 károvou a po tomto štarte je tam vždy 12 zdvihov, ak by parterka licitovala pas, súper by otvoril 2BT a vymyslím niečo iné. Pozerám však na analýzu GIB a tá ukazuje, že po každom štarte tam tých 12 zdvihov je, takže sme mali aj smolu, že ostatní hráči nehrali optimálne, pri našom stole však mal hlavný hráč uľahčenú úlohu, lebo presne vedel, kde má hľadať body.

V rozdaní 9. máme zlý výsledok nezaslúžene, keďže tam tie 3BT sú, ale pole ich viac než v polovici prípadov nelicitovalo.

Rozdanie 13. je obdobný prípad, pri správnej obrane mám spadnúť 3x, väčšina poľa však bránila zle a 3 piky mnohí plnili. Je diskutabilné, či po kontre na 1 pik má partnerka so 7 bodmi zvýšiť na 2 piky alebo dať pas a či ja s 15 bodmi a 6 listom pikovým mám povedať 3 piky ako invit. Pravdepodobne si mám 5 bodov odrátať, pretože srdce kráľ a tref dáma sú po kontre zlé body, ktoré asi neuplatním.

Rozdanie 14. bolo asi najväčšou chybou večera. Po mojom otvorení 1 srdce, Inka má 9 bodov a 4 listé piky, miesto toho aby povedala 1 piku, licituje 1BT, silne som uvažoval ukázať reverz hláškou 2 piky, miesto toho som dal 2BT (asi tie 2 piky by boli správnou hláškou), Inka však s 9 bodmi musí povedať 3BT, pretože 2BT licitujem na jej minimum 6FB, keďže má 9FB a za 5 listé trefy si môže pripočítať jeden dĺžkový bod, tak z bilancie je hláška 3BT automatická, v najhoršom prípade môže povedať 3 trefy. Z uvedeného ale vyplýva zásadné poučenie: Nikdy nezatajujte drahý štvorlist, ak ho viete ukázať na tom istom stupni, kde ste sa už licitáciou dostali a pokiaľ ho ešte partner nevylúčil. Sám túto zásadu čas od času poruším z taktických dôvodov, ale len ak je partner po pase a ja som otvoril 1 v lacnej a on licitoval 1 srdce. Robím to však vedome a viem, že riskujem, že vynecháme optimálny pikový záväzok a že možno budeme hrať horší záväzok, zo štatistického hľadiska to však v tejto sekvencii môže byť o niečo lepšia stratégia, lebo ak partner 4 listé piky nemá, povie 1BT a silný list príde na stôl a obrana si nás vychutná. Za normálnych okolností je však zatajenie drahého štvorlistu potenciálne veľmi nebezpečné.

Tých zvyšných 8 rozdaní sme hrali a licitovali pekne a ako som zistil v tých 6 slabších rozdaniach sme 2x mali smolu, že súper uhral to čo mal, kým pole nie, i keď v jednom prípade sme mu licitáciou o rozdaní všetko prezradili.

blog comments powered by Disqus