Cuebid

Termín cuebid sa používa v dvoch významoch:

  1. Licitovanie súperovej farby
  2. Licitovanie kontroly 1. alebo 2. kola v slemovej licitácii

Cuebid, licitovaním súperovej farby

Ak súper otvoril prirodzene, napríklad 1 srdce, priamym cuebidom hláškou 2 srdcia partnerovi vravíte, mám 5 list pikový a 5 list lacný.

Ak súper otvoril 1 pika, 2 piky sú 5 list srdcový a 5 list lacný.

Ak súper otvoril 1 káro a kára neboli alertované, 2 kára sú oba drahé 5 listy.

Ak otvorila vaša linka a súper zasiahol, cuebid súperovej farby je v prvom priblížení otázka na zádrž do bezov, pokiaľ však poviete 3BT a partner licituje ďalej, tak implicitne sfitoval farbu otvorenia a má záujem o slem.

Cuebid, ako ukázanie kontroly

Ak máte uzhodnenú farbu a máte rezervu na potenciálny slem, licitovanie novej farby je cuebid, ukazujete ním, že v danej farbe máte kontrolu 1. alebo 2. kola a zároveň, že máte záujem o slem.

Typickým prípadom je sekvencia 1 Pika - 2BT (Jacoby, fit pikový a 13+ FB)

Ak vy ako otvárajúci máte v liste rezervu, môžete začať cuebidovať, pričom sa cuebiduje zdola.

Kontrola 1. kola je A alebo renons v cuebidovanej farbe

Kontrola 2. kola je K alebo singel v cuebidovanej farbe (K bez dámy je len polovičnou kontrolou, u hlavného hráča kontroluje farbu po štarte, u stolíka je možno dobré ho vynechať, partner tam však môže mať dámu, ak však parter danú farbu cuebidol, tak s veľkou pravdepodobnosťou v nej má eso, menej pravdepodobné, ale možné je, že tam má singel).

Keďže sa cuebiduje zdola, ak poviete 3 kára, tak máte cuebid kárový, ale nemáte cuebid trefový, ak poviete 3 srdcia, tak máte cuebid srdcový, ale nemáte cuebid trefový ani kárový.

Takto, ak partner nekontroluje vynechanú farbu/farby, vie, že slem je vylúčený a skočí na 4 piky. Ak ju/ich kontroluje, ukáže ďalší cuebid alebo sa spýta na esá alebo rovno skočí na malý slem.

Takto sa vám nikdy nestane, že hoci máte 31 bodov, ale v trefoch máte v oboch listoch xxx, že dôjdete do 5 pikov a raz spadnete, či dôjdete do 6 pík a súperi si odtiahnu AK vo farbe kde obaja máte xx.

Čo licitovať, ak mám rezervu, ale nemám žiaden cuebid?

Môže sa stať, že hoci máte 6 list pikový od AKQJxx a 16 bodov, v bočných farbách máte QJx, QJ a xx a teda nemáte cuebid, pritom máte naozaj silný list. Keby ste skočíli na 4 piky, vraveli by ste, nemám záujem o slem. Ak poviete 3 piky hovoríte - mám rezervu, ale nemám žiaden cuebid. Partner, ak kontroluje všetky tri farby, slem vylicituje, ak nejakú nekontroluje, zvýši na 4 piky.

Aké sú nevýhody cuebidov?

Výhody cuebidov sú snáď z vyššie uvedeného zrejmé, ak sa rovno spýtate na esá, tak často neviete, ktoré esá partner má, ak máte napríklad renons trefový a QJx v kárach, tak trefové eso je vám na nič, ak má kárové, tak v kárach vydáte najviac jeden zdvih.

Nevýhoda cuebidovania je v podstate len jedna: počas licitovania týchto umelých hlášok, súperi na niektorý z cuebidov môžu dať kontru a obranca buď štartne do tejto farby alebo, keď neštartuje, ale sa dostane do zdvihu, otvorí túto farbu. Zároveň však na obrane s takýmito kontrami opatrne, mali by ste tam mať aspoň KQ, inak partner na základe "príkazu" túto farbu otvorí, pritom možno má porážajúce iné pokračovanie.

Podrobnejšie o cuebidoch na anglickej wikipedii.

 

 

blog comments powered by Disqus
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat