Pravidlo 15 pikovo-figúrových bodov

V článku o turnaji na BBO s Inkou som spomenul pravidlo 15 pikovo-figúrových bodov. Predpokladám však, že ho mnoho našich hráčov vôbec nepozná.

 

Pravidlo hovorí: ak ste na 3. alebo 4. pozícii a máte list v ktorom máte aspoň 15 pikovo-figúrových bodov otvorte, ak ich máte menej dajte pas.

Pikovo-figúrové body sú súčtom figúrových bodov a počtu pikov. Teda ak budete mať iba 10 FB a 5 list pikový otvorte, ak však budete mať 13 FB a singel pik pasujte.

Prirodzene, že toto pravidlo je len doporučenie a v závislosti od kvality listu sa od neho môžete odkloniť. Ak máte 13 list srdcový, tak máte iba 10 PFB a pritom veľký srdcový slem ide.

Prečo toto pravidlo štatisticky funguje, hlavne ak ste na 4. mieste? Body sú rovnomerne rozdelené a ak máte krátke piky, je vysoko pravdepodobné, že súperi majú pikový fit. Za pas majú oba páry 0 TP, za splnenie záväzku 1 pika budú súperi písať 80 TP a je veľmi pravdepodobné, že záväzok na druhom stupni už budete padať, čo v závislosti od stavu hier je -50 alebo -100.

blog comments powered by Disqus
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat