Licitovanie na základe bilancie

V článku hodnotenie sily listu sú popísané niektoré zo spôsobov hodnotenia sily listu. Zostaňme pri figúrových a komplexných bodoch.

Skúsenosť ukazuje, že na každý zdvih potrebujeme približne 3 body. Keby sme však licitovali iba vtedy, ak bez pomoci partnera záväzok splníme, takmer nikdy by sme nemohli otvoriť. Pri otvorení s 12 figúrovými bodmi s rozlohou 5422 máme 3 rozlohové body, to je 15 komplexných bodov a ak nám partner nič neprinesie, tak nám to dáva 5 zdvihov, čiže 2 pády. Napriek tomu obvykle otvoríme, lebo štatisticky na partnera pripadá 9.33 FB, čiže spolu 8 zdvihov. Keď príde na rad partner, tak v prvom rade by nám mal oznámiť, či má fit v našej farbe, ak ho má, tak musí licitovať na hranici bezpečnosti. Ak bude mať rozlohu 4333 a 3 listý fit k nášmu 5 listu a 6  figúrových bodov, tak nám pri našom minime nesie iba 2 zdvihy, takže horko-ťažko záväzok splníme. Či má dať naozaj pas závisí od hornej hranice sily, ktorú sme svojim otvorením sľúbili. Pokiaľ hráme Precision, tak by mal dať určite pas, pretože sme sľúbili 11-14 FB a celá hra je prakticky vylúčená, pri Poľskom trefe je rozpätie 12-17 pri našom minime máme 15KB+6 je 21 KB, pri maxime 20+6 je 26 KB, takže zase môže dať pas, pokiaľ však hráme SAYC, horná hranica je 21 FB a už sa dostávame k 30 KB a mohli by sme vynechať hru, takže aj so 6 FB a 0 RB by sme mali farbu podvýšiť.

Na akej úrovni treba licitovať?

Keď sme už zistili, že máme farbu sfitovať musíme tak spraviť na bezpečnej úrovni. So 6-11 KB na druhej úrovni, s 12-14 na tretej s 15 na štvrtej (pozor KB sú kompexné body, teda s rozlohou 4333 a 11 FB ideme len na 2 stupeň, s 8 FB s fitom, bočným 5 listom a singlom máme 4RB spolu 12 KB, ideme na 3 stupeň).

Partner ak má rezervu, tak zvýši o toľko stupňov, akú má rezervu, ak má 3KB navyše o jeden stupeň, 6KB navyše o 2 stupne, ak má 9KB navyše, tak nepôjde zbytočne na 5 stupeň, keďže 4 piky a 4 srdcia už sú celou hrou, ale môže ukázať slemové ambície cuebidom.

Pozor! Rozlohové body za krátkosť môžeme rátať len ak sa bude hrať farebný záväzok. Dĺžkové body platia aj v BT.

blog comments powered by Disqus
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat