Nerozumiem hláške partnera

Počas licitácie sa často stáva, že nerozumiem, čo chcel partner hláškou povedať. Čo mám v takom prípade licitovať?

Sú dve základné stratégie čo v takomto prípade licitovať:

  1. Ak nerozumieš hláške partnera, v žiadnom prípade nesmieš pasovať!
  2. Ak nerozumieš hláške partnera, pasuj!

Veľmi často sa stáva, že si hráči zvolia druhú stratégiu, obvykle to nie je dobre.
Napríklad na klubovom turnaji:
Partnerka otvorila 2 trefy (SAYC), súper 2 srdcia, partner 3 kára, súper Pas, partnerka 3 srdcia, súper Pas, partner nevedel, čo svojou hláškou partnerka chcela povedať, po chvíľkovom váhaní povedal Pas. Partnerka spadla 3 srdcia za 300, pritom v rozdaní mali 6 NT, 6 trefov a 5 kár. Celé pole hralo celú hru a jeden pár hral slem.

Čo mal partner licitovať? V žiadnom prípade nie pas, partnerka sľúbila aspoň 22 bodov, sám mal 8, takže už po jej otvorení by mal vedieť, že pod hrou sa nemôžu zastaviť a že je i nádej na slem. Obvykle licitovanie súperovej farby v takejto sekvencii by mala byť otázka na zádrž, ale mohlo by to byť i sfitovanie kár a krátkosť srdcová. Keďže zádrž nemal, mal zopakovať kára na štvrtom stupni. Hral sa turnaj na Impy, takže to bola strata 14 impov.

Hlášku ktorej nerozumiem môžem zapasovať, len ak sa zdá, že napriek všetkému je to u partnera skutočná farba alebo, ak som sám v tejto farbe dlhý, ale ani vtedy to obvykle nebude dobré. Dobré to môže byť, ak z licitácie viem, že súperi majú výraznú prevahu bodov, my sme v prvej hre, neprišla kontra a mojim pasom vyhasne dražba. V takom prípade tam možno súperi majú celú hru, možno práve vo farbe, ktorú licitoval partner ako umelú hlášku a ak to budeme hrať bez kontry, tak na tom ešte zarobíme. Napríklad, ak sú súperi v druhej hre, ich celá hra je za 600 my aj keď spadneme 3 srdcia 9 krát bez kontry, je to len 450.

Iný príklad: Súper otvoril 2 kára (aspoň 6 list a slabosť), partner 3 kára (mala by to byť krátkosť kárová a dva 5 listy alebo je veľmi silný), súper Pas, ja 3 piky (mám štvorlist), súper Pas, partner 4 kára. Keďže partner hláške 4 kára nerozumel, zrazu si pomyslel, že partner má asi naozaj kára, dal Pas. V rozdaní mali slem, miesto toho hrali 4 kára s tromi tromfami na linke a padali a padali.

Čo mal partner zalicitovať? Prísne vzaté hocičo, len nie Pas. Partner svojou hláškou ukazuje slemové ambície a hra je presadená, najlepšie je licitovať svoju druhú najdlhšiu farbu, pokiaľ by piky boli päťlisté, zopakovať piky.

 

blog comments powered by Disqus
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat