Veľká cena Košíc 2011

Páry: 1. Skwark - Witek 2. Anatol Filip - Aleš Medlin 3. Jan Tomčáni - Miroslava Kemeňová, 49 párov
Družstvá: 1. Konstanta, Poľsko (Skwark-Witek, Blat-Michalek) 
2. BBC Slovensko, Maďarsko (Tomčáni-Kemeňová, Molnár-Szilágyi)
3. Inter, Bratislava (Mokráň-Nižnanský, Belčák P.-Švec), 21 družstiev

 

Páry: Výsledková listinaZápisové lístkyPrivátne skóre, rozdania 1. kolo2. kolo

 

Družstvá: Výsledková listina

Fotografie

Od 6. do 8. mája sa konala Veľká cena Košíc. V súťaži družstiev štartovalo 21 družstiev, čo bolo síce o 5 družstiev viac než minulý rok, ale rok 2008 keď ich bolo 23 sme neprekonali. V súťaži párov bolo 49 dvojíc, o 6 viac než pred rokom, v roku 2008 sme však mali rekordných 59 párov. Očakávali sme o niečo vyššiu účasť, mali prísť 3 družstvá z Ukrajiny, ale na poslednú chvíľu im do toho muselo niečo prísť. Pomerne málo hráčov prišlo z Českej republiky, v tom istom čase poriadali turnaj v Hatích a tak mnohí pravidelní účastníci Veľkej ceny Košíc dali prednosť tomuto turnaju.

Začiatok súťaže družstiev sa trochu opozdil, pretože družstvo z Poľska trochu meškalo a hlavne nám viezli bridžmejty, takže sme bez nich v podstate ani nemohli začať tak, že by sme ich v prvom kole nasadili proti Bye. Súťaž družstiev mala inak hladký priemer a po prvom dni po 5 kolách bolo na prvom mieste družstvo KBK-Karči. V nedeľu však túto nádejnú pozíciu neudržali a klesli až na 6. miesto. Slovenské družstvá však celkovo neobstáli zle, na druhom mieste skončilo maďarsko-slovenské družstvo BBC a na treťom Inter. Dúfajme, že Interu sa podarilo prekonať krízu, keďže na I. lige skončilo predposledné a teraz bojovalo o čelné priečky, z tohto pohľadu môžu byť ešte jesenné boje o udržanie sa v lige zaujímavé. V prvej šestke boli ešte Légia Košice a už spomínané družstvo KBK-Karči.

Potešujúca bola výrazne vyššia účasť žiackych a juniorskych hráčov. V juniorskej kategórii štartoval jeden pár a v žiackej tri páry. V prvom kole boli Vajdová-Závodská na sľubnom 14. mieste s 53,76%, v druhom kole však hrali v skupine B, ktorú možno označiť za skupinu smrti, keďže tam hrala väčšina silných párov a tak v druhom kole klesli. Potešujúce je, že pár Kubica-Vodička v tejto silnej skupine obstáli a získali v nej slušných 49,45%. V súťaži družstiev sa mladí tiež nestratili a dve juniorské družstvá obsadili 9. a 11. miesto.

Súťaž párov začala tiež trošku so spozdením, pretože na prezentácii došlo k nejakej chybičke a tak nám dievčatá najprv oznámili, že bude 47 alebo 48 párov, potom sa 48 pár objavil, zrazu sme však dostali informáciu, že párov bude 48 alebo 49, lebo nejaké číslo pridelili 2x, ale nevedeli aké a ani nemali 100% istotu či sa to tak naozaj stalo. Kým zmena z nepárneho počtu párov na párny pri organizácii turnaja nerobí žiaden problém, pretože počet stolov zostáva rovnaký a buď sa raz pauzuje alebo nie, zmena z nepárneho na párny zvyšuje počet stolov a v jednej sekcii treba použiť úplne iné stolové lístky. Vyzvali sme preto hráčov, aby zaujali svoje miesta podľa rozpisu pre 48 párov a pokiaľ si niekam budú chcieť sadnúť dva páry, tak zistíme, ktoré číslo bolo zduplikované. Jednému z týchto dvoch párov sme preto dodatočne pridelili číslo 49 a mohli sme začať. Toho roku sme už s Dušanom mali vychytané všetky muchy súvisiace so skórovaním pomocou bridžmejtov, celkom sa mi osvedčilo zadanie mien hráčov cez PID SBZ, takže ručne som musel nahodiť iba mená zahraničných a slovenských neregistrovaných hráčov. Zahraničným hráčom na prezentácii pridelili dočasný PID od čísla 1001, pričom hráči ktorí sa zaregistrovali už v piatok popri registrovaní družstiev boli tiež automaticky zavedení, takže ručne som musel zadať iba okolo 5 párov.

V druhom kole sa mi znova vyskytol problém, ktorý sa mi už raz v klube stal. V sekcii A sa nedal inicializovať bridžmejt na stole číslo jedna. Keďže sa mi to už raz vyskytlo, dal som im 13 zápisových lístkov a na každý zapísali dva výsledky a priebežne som ich zadával do skórovacieho programu. Inak z hľadiska skórovania všetko prebehlo hladko a po zverejnení výsledkov sa nevyskytli žiadne reklamácie.

Keďže bol nepárny počet párov, nehrali všetky páry rovnaký počet rozdaní. Niektorí hráči sa pozastavovali nad tým, prečo im nebolo za pauzu pridelené 2x60%. Na mnohých turnajoch sa to tak robí, potom však tí ktorí pauzujú sú výrazne zvýhodnení oproti tým, ktorí nepauzujú. Takto je poradie stanovené podľa skutočne dosiahnutého počtu percent a nie na základe celkového súčtu Match points.

Ako som už spomínal vyššie, sekcia B v druhom kole bola veľmi silná. Hoci boli čísla losované pri prezentácii, tesne pred začiatkom prišli 3 silné poľské páry a najmenej jeden silný maďarský pár a tak bolo posledných 10 čísel výrazne silnejších. Striedanie párov však bolo navrhnuté tak, že samotné linky by celkovo mali byť vyvážené. Tí čo mali v druhom kole relatívne silnejších súperov, mali zas v prvom kole súperov relatívne slabších, zároveň nie je až tak dôležité akí silní sú súperi proti ktorím hráte, ale aká silná je celkovo linka na ktorej sedíte a aká silná je protilinka v oboch sekciách. Inak ja osobne radšej hrám proti silným párom, proti slabších sa síce často ľahšie zbierajú topy, ale čas od času príde rozdanie, kde ich zlá licitácii vedie k našej nule. V budúcnosti však predsa len musíme niečo urobiť, aby k takémuto zhluku veľmi silných párov podľa možností nedochádzalo.

Súťaž družstiev sme hrali tak, že v prvých siedmich kolách sa nemohli opakovať súperi, v posledných dvoch kolách sa hralo podľa aktuálneho poradia, pričom prvé tri stoly mali ochranu +3, +2 a +1 VP.

 

blog comments powered by Disqus