Medzinárodné majstrovstvá Slovenska z pohľadu skórera a spoluporganizátora

Výsledkové listiny sú napríklad tu.

V tomto článku sa budem venovať podujatiu z pohľadu skórera a spoluorganizátora.

 

K tohoročným Medzinárodným majstrovstvám Slovenska sme pristupovali priveľmi rutinovane, čo sa nám v drobnostiach vypomstilo. Pravdepodobne to vyplynulo aj z toho, že prezident SBZ a hlavne Vojto Belčák boli týždeň pred MMS v San Maríne, inak nám v minulosti Vojto už o týždeň skôr šliapal na päty a tak sme mali väčšinu potrebných vecí dopredu pripravenú a odkontrolovanú.

Tentokrát sme potrebné materiálne a technické vybavenie pripravovali sami dvaja s Vojtom iba deň pred MMS, zistili sme, že nemáme iba prihlášky do družstiev, tie som doma pripravil, ale keďže všetko vybavenie okrem notebooku bral Vojto už vo štvrtok, tak som bol pripravený ich vytlačiť až v Poprade. Až keď sa dievčatá z prezentácie začali zháňať po prihláškach do párovej súťaže, som zistil, že sme si nejako zle rozumeli a musel som pripraviť a vytlačiť aj prihlášky do hlavnej párovej súťaže.

Takmer všetci slovenskí hráči zvládli zadanie PID do bridžmejtov, takže som musel nahodiť iba mená zahraničných hráčov. Mám však k dispozícii aj databázu poľských hráčov a pravdepodobne sa dostanem i k databáze českých hráčov, takže v budúcnosti aj českí a poľskí hráči budú zadávať svoje čísla, u českých hráčov sa k ich číslu pripočíta 10000, u poľských 100000. Potom budem musieť ručne doplniť iba mená hráčov z ostatných krajín. Inak z tohto pohľadu by mi ako skórerovi vyhovovalo, aby sme slovenským hráčom prideľovali PID, aj keď nebudú členmi SBZ, či im popritom budeme prideľovať naďalej MB ako doteraz, alebo nie, či iba za klubové turnaje, ak to klubový administrátor uzná za vhodné a potrebné je vecou diskusie.

Ďalším nedorozumením bolo, že ja som si myslel, že úvodný párový turnaj bude riadiť Dušan Šlachta, on si myslel, že to budem robiť ja a aj preto samotný turnaj začal o dosť pozdejšie a hlavne striedanie prebiehalo asi do polovice turnaja samospádom, lebo až vtedy som zistil, že turnaj riadim ja, takže som začal dávať pokyny na striedanie. Takto úvodný párový turnaj skončil tesne pred začiatkom prezentácie na družstvá.

Ako som už písal, pred úvodným párovým turnajom sme boli na mieste činu z KBK prítomní iba 4, Inka s Alicou robili prezentáciu a ja s Vojtom sme pripravovali vybavenie na stoly: bridžmejty, bidding boxy, označenia stolov, ... Popritom však Vojto musel riešiť rôzne organizačné náležitosti a ja pripravovať turnaj aj po technickej stránke...

Výrazným pokrokom bolo, že SBZ zakúpil vlastné bridžmejty, takže sme sa nemuseli spoliehať na to, či ich priatelia z Poľska donesú a kedy a hlavne som ich nemusel preprogramovávať z polštiny do angličtiny. V budúcnosti by sme ich asi mali dostať pred podujatím do Košíc, aby som odkontroloval, či sú funkčné baterky. Až v troch bridžmejtoch z Bratislavy sme museli baterky vymeniť a v jednom z Michaloviec, čo je inak pre mňa osobne záhadou, keďže ich ani tam ani tam doteraz vlastne nepoužívali, pritom v niektorých  košických BM sú ešte doteraz pôvodné baterky. V jednom bratislavskom BM boli dokonca vytečené baterky. Vojto počas úvodného páraku musel ísť zakúpiť sady nových bateriek. Hoci sa úvodného párového turnaja Michalovčania zúčastnili, ich BM priniesla až ďalšia skupina snáď iba 90 minút pred začiatkom súťaže družstiev.

Kým v minulosti som v družstevných súťažiach zbieranie výsledkov cez BM mal na starosti ja, tentokrát to robil Dušan Šlachta, ktorý na to vyvinul vlastný program. Hoci mu v prvom kole čosi zlyhalo a tak mu museli výsledky dodatočne nahlásiť, v ďalších kolách už fungovalo všetko v poriadku, takže ja som sa mohol plne sústrediť na hru. Keďže nikto nebol poverený umiestnením bidding boxov na stoly a na úvodnom turnaji stačilo mať BB na 11 stoloch, kým na družstvách až na 22, ešte počas prvého kola družstiev som hráčom nosil bidding boxy.

V hlavnom párovom turnaji sme pracovali už vyskúšaným spôsobom a tak všetko fungovalo bez závažnejších zádrhelov. Toho roku sa viackrát vyskytol problém s otočením krabíc. Stoly na ktorých sa hralo boli pomerne malé (ale rovnaké sme mali aj minulé dva roky), takže keď na nich boli bidding boxy, bridžmejty a boardy, keď sa vyložil stolík, niektoré páry boardy buď zo stola dali dole, takže ľahko mohlo dôjsť k otočeniu rozdania o 180 stupňov a iní ak zohrával juh alebo sever, otočili board o 90 stupňov a keď zakladali karty späť a zabudli nato, tak ich vložili otočené o 90 stupňov.

Po začatí druhého kola sa objavil jeden veľký nešportový problém. Pár Rodak - Piszczek na druhý polčas nenastúpil, pritom organizátorom nič neoznámili, takže sme sa na jednej strane báli, či sa im miečo nestalo, a nevedeli sme, či predsa len ešte neprídu. Ak by aspoň oznámili, že zo súťaže odstupujú, pripravili by sme rozpis, v ktorom by nikto nepauzoval, takto po inicializácii bridžmejtov na druhé kolo by sme ich reštartovaním išli do veľkého rizika, preto sme radšej rozpis ponechali v pôvodne plánovanom tvare, takto sme však v oboch sekciách mali po jednej pauze. Musím si to niekedy vyskúšať, aby som bol na podobné situácie v budúcnosti pripravený.

Jury riešila iba jeden problém. Poľský pár Jarota-Romaniuk proti nášmu juniorskému páru použil bezpečný bluf. Rozhodca rozhodol, že síce ponecháva výsledok v platnosti, ale za použitie bezpečného blufu im pridelil procedurálnu pokutu 10% topu. Pár sa odvolal a jury rozhodla o zrušení pokuty. Inak sa zdá, že v Poľsku pojem bezpečný bluf nepoznajú, pretože čosi podobné použili proti nám na turnaji Rešove, keď Poliak s fitom v pikách po kontre Mirka Horňáka licitoval 2 srdcia a po mojom pase a pase druhého Poliaka Mirko po dlhom rozmýšľaní odpasoval. Nakoniec sa ukázalo, že to bol bluf a hoci hlavný hráč spadol 5x v prvej hre, keďže my sme tam mali 4 srdcia, tak na tom pomerne veľa zarobili. Podobný bluf proti nám urobili Poliaci v poslednom zápase, keď po otvorení 1 srdce a pase severu, východ licitoval 1 pika, ja som mal 5 list pikový, tak som odpasoval, západ 1BT, sever pas, východ pas a ja 2 piky, západ pas, sever sa teraz opýtal, čo bola 1 pika, vysvetlenie 4 list pikový, po rozmýšlaní pas, východ 3 kára a tri pasy. Po štarte zo severu sa ukázalo, že východ mal iba trojlist pikový vedený 9, privolal som rozhodcu, keďže sa súperi sami vyblufovali, tak výsledok zostal v platnosti, lebo tam mali 5 kár, zároveň rozhodca konštatoval, že 3 list namiesto 4 listu nie je prílišné odchýlenie sa od systému, následne sa však blufujúci Poliak sám prezradil, keď na svoju obranu povedal, že "zavše" takto licituje, na čo rozhodca konštatoval, že v takom prípade ide o implicitnú dohodu, ktorú by mal partner alertovať, ale inak nevyvodil žiadne konzekvencie (v tomto rozdaní sme sa vyblufovať nedali, ale mohlo sa stať, že nám idú 3 piky a im 3 kára).

Inak vo výsledkovej listine môžete vidieť pomerne veľa pridelených pokút, väčšina z nich bola práve na základe otočenia rozdaní, ďalšie kvôli zvoniacemu mobilu, či zlému prestriedaniu a jedna bola vskutku kuriózna, keď hráč založil späť do boardu iba 12 kariet a kartu navyše založil až do rozdania o dve čísla vyššie, keďže chrbát karty mal inú farbu. Potom sám privolal rozhodcu, keď si spočítal, že má 14 kariet. Chudák za to dostal pokutu :)

V sále bolo pomerne slabé osvetlenie, u niektorých hráčov som si ku koncu hrania v piatok  všimol červené oči. Padol aj návrh, aby v budúcnosti rozhodcovský stolík bol pri stene a tak počas dňa by väčšina hrala bližšie k slnečnému svetlu.

Keďže takmer všetci hráči KBK prišli do Popradu vlakmi, keď sa turnaj skončil, zase takmer všetko zostalo na mne a Vojtovi, keďže všetci Košičania sa ponáhľali na vlak. S nosením krabíc nám našťastie pomohli naši juniori. V budúcnosti toto musíme nejako inak zariadiť.

Hoci sú MMS celoslovenským podujatím organizovaným SBZ, väčšinu práce na nich odviedli členovia KBK. V budúcnosti by sa do nej vo výraznejšej miere mali zapojiť aj členovia iných klubov, prinajmenšom ďalší členovia predsedníctva. Z predsedníctva sa do práce na podujatí zapojili iba Vojto a Peter Belčák.

MMS z pohľadu hráča

Hral som iba súťaž družstiev, až na prvé kolo v ktorom vznikol nejaký technický problém okolo bridžmejtov a tak sa kolo pretiahlo najmenej o 20 minút, všetko prebiehalo hladko, iba v poslednom kole v jednom zápase dlho neboli odsúhlasené výsledky. Ako sa dalo predpokladať, výsledky vyrátané cez BM boli v poriadku, ale vyhodnotenie sa posunulo o cca. 10 minút. Stolíky boli naozaj primalé, v súťaži družstiev to až tak nevadilo, lebo si každý stôl mohol vypomôcť piatou stoličkou na odkladanie bridžmejtov poprípade rozdaní - podľa pravidiel však práve hraná krabica má byť po celý čas na stole. S veľkosťou stolov však asi ani v budúcnosti v týchto priestoroch nič neurobíme. Mne osobne slabé svetlo až tak veľmi nevadilo, nepríjemné však bolo, keď sa zapol posledný rad svetiel, kde boli aj farebné žiarovky, s tým by sme niečo robiť mohli.

S umiestnením nášho družstva som viac než spokojný, hlavne vzhľadom na nezohratosť našej dvojice Šikra - Menyhért, možno keby som v prvom zápase v nedeľu nebol spadol vykladané 3BT a aby som to odrobil, tak som licitoval napružený 50% slem, ktorý nešiel, tak sme ešte vyššie. V švajčiarskom systéme však nemožno vedieť, ako by to celé dopadlo, nebyť tejto zbytočnej prehry, lebo by sme hrali proti silnejším súperom a možno by sme s niektorým z nich prehrali oveľa výraznejšie.

Napriek nespornej dominancii Légie Košice v I. lige, pred finálovými bojmi je všetko otvorené, napríklad my sme s nimi remizovali a oni získali navyše jediný imp, pričom keby som v obrane 3 pík neurobil vo výnose chybu, boli by sme ich porazili o 4 impy. Prirodzene zápas na 6 rozdaní a zápas na 40 rozdaní je nebe a dudy, na druhej strane na mieste Šikru a Menyhérta bude sedieť oveľa zohratejšia dvojica Lohay-Pankovič.

Veľkou škodou bolo, že sa podujatia nezúčastnilo družstvo Topolčany, ktoré je jedným zo semifinalistov ligy a chýbali aj mnohí iní skúsení hráči hlavne zo západu Slovenska napríklad I. ligové družstvo Napchávači.  Prirodzene nám sa ľahšie cestuje z Košíc do Popradu než hráčom z Bratislavy a okolia. Z tohto pohľadu napríklad konferencia SBZ, hoci prebiehala regulárne a podľa stanov, západné Slovensko na nej malo výrazne menej početné zastúpenie, dokona z 15 delegátov bolo až 9 z KBK, takže Košičania by v princípe mohli presadiť hocičo, našťastie sa však snažíme uvažovať v širších súvislostiach. Systém delegátov bol vymyslený práve na to, aby nedochádzalo k takejto regionálnej či dokonca klubovej prevahe, tentokrát však bol pomer počtov delegátov ešte nevyrovnanejší, než keby hlasovať mohli všetci hráči SBZ, prítomní na MMS.

Potešujúca bola účasť deviatich slovenských juniorov, škoda, že nepricestovali aj juniori z Nitry, pritom SBZ hradilo všetkým slovenským juniorom náklady spojené s podujatím. Obávam sa však, že im v tom nezabránili nejaké objektívne príčiny, ale systematické budovanie priehrady medzi SBZ a časťou našej mládeže.

blog comments powered by Disqus