AcomSoft

Firma AcomSoft sa zaoberá automatizáciou knižníc, návrhom a správou www stránok, programovaním php skriptov a SQL databáz.

Produkty:

  • LIBRIS - komplexný knižničný informačný systém
  • BIBLIS - bibliografický informačný
  • OSUD - kalendár osobností a udalostí
  • Licitačný trenažér - nástroj na trénning bridžovej licitácie

Stránky, ktoré sme realizovali:

 

Tak nám prijali propozície SBL 2012

Nasledujúci článok je už pasé, keďže P-SBZ propozície SBL upravilo. Ponechávam ho tu, kvôli historickej pamäti. Ak som sa v polemike okolo sporného bodu sám dopustil nejakých pešľapov, hlboko sa ospravedlňujem.


Ako som prednedávnom avizoval, Predsedníctvo SBZ vypracovalo nové propozície Slovenskej bridžovej ligy. Najpodstatnejšou zmenou je, že sme sa na základe ankety prebiehajúcej na stránke SBZ vrátili k modelu hrania každý s každým na jar aj na jeseň a KO fáza bola zrušená.

Pokračovanie článku...

Pavlačový dom

Od svojho narodenia do 14 rokov som žil v pavlačovom dome. So všetkými susedmi sme si videli nielen do kuchyní, ale aj do kúpeľní a hoci ako dieťa som to ešte veľmi nevnímal, aj do spální. Obvyklé príslovie "špinavé prádlo sa nemá prať na verejnosti" by preto v pavlačovom dome znamenalo, že špinavé prádlo nebudeme prať vôbec. Kam by to viedlo, si vie asi každý dobre predstaviť. Podobná požiadavka by bola podobne nezmyselná v minulosti i na našich dedinách, kedy sa to prádlo pralo spoločne na potoku.

Zametanie problémov pod koberec vedie iba ku kumulovaniu problémov, ktoré sa jedného dňa stanú nezvládnuteľné. Najhoršie je, že ten, kto na problémy vopred upozorňuje, bude nakoniec obvinený, že vlastne on celý chaos spôsobil, lebo ak by o problémoch nik nevedel, tak by tieto problémy vlastne neexistovali.

Presilenosť

Ako sa vraví, všetko do tretice,
zlé, dobré ale to je fuk,
nápad už nemám, to je pravda síce,
no ale predsa, dnes, chcem robiť hluk.

Nazbieram preto pre i pro i proti,
až bude premís presila,
keď povedú ma do večitých lovísk,

sťa Peter Zapri! Zapri! Zapri ma!

A moja presilená krv, 
akáže krv?, len víno červené,
potečie podobne jak prv,
do suchých hrdiel, hlavne do zeme.

Znovu som sa presvedčil, že prílišné tlačenie na pílu vedie k tomu, že aj tí, ktorí s mojimi argumentami v podstate súhlasia, sa od nich či odo mňa (?) nakoniec dištancujú,  lebo inak by sa musela zmeniť celá paradigma vnímania reality. Našťastie nie som ani prorokom, ani Mesiášom a tak mi nikto nemusí zoťať hlavu a tobôž nie ma ukrižovať, ale moja prílišná zanietenosť zdá sa je pre normálnych ľudí odpudzujúca, takže sa radšej zmieria s nepriaznivou skutočnosťou, než by narušili Status quo a vlastne ani ja ho asi nechcem narušiť, veď čo keby ma predsa len zoťali :)

Kreatívna práca

Myšlienková mapa

 

 

Jantár v dobe bronzovej

 

Je pochmúrne počasie. Po lete už ani slychu. Uprostred nedotknutej prírody by ste ťažko narazili na ruch dnešnej modernej doby. Z lesa zrazu vyšli traja statoční obchodníci , ktorí boli vydaní na milosť a nemilosť cudzej krajine a iným mravom. Na neľahkú cestu vyslaní významným vladárom, ktorému už dnes ťažko niekto príde na meno. Bolo to dávno pred naším letopočtom. Dávno pred našimi prvými písomnými pamiatkami. Boli to tajomné a neľahké časy, pre nás už nepredstaviteľné. Úloha však bola jasná. Obchodníci sa nesmeli vrátiť pokiaľ do svojho teplého domova, pokiaľ neprinesú zlatavé bohatstvo v podobe jagavej mineralizovanej živice zvanej jantár. Vyslaní stovky kilometrov od svojho rodiska, putovali na troch zdatných tátošoch až k brehom Baltského mora, kde sa táto vzácna komodita vyskytovala. Takmer ani nespali a uháňali smerom, pozdĺž veľkých riek , aby získali tento poklad cenený, tak ako bronz. Predstavovali si svoje mladé ženy ozdobené jantárovými šperkmi, a svoju veľkú slávu a prestíž po tejto splnení úlohy. Mnoho takých ako oni sa domov už nevrátili. Im sa to možno podarilo.

 

Popis práce:

Najskôr som si nemyslela, že opis obrázku na nejakú tému bude taký inšpiratívny. Keď som začala písať, začali ma napadať nové myšlienky, ktoré by sa dali pri tvorbe nejakej práce dobre využiť. Snažila som sa to popisu obrázku zakomponovať všetky, alebo aspoň väčšinu dôležitých vecí, ktoré ma k danej téme napadli. Určite, keď si v budúcnosti nebudem vedieť rady s niečím podobným, tak si skúsim tento postup zopakovať.

Bohaté kniežacie hroby z Ostrovan a Cejkova.


 

 

 

Čeložnice a polopravdivé informácie z pera Ivana Tatranského

Na stránke Národného bridžového centra som si už dávnejšie všimol článok o juniorskom sústredení v Čelozniciach a v podstate som zdieľal Ivanovo rozhorčenie nad tým, že Slovenský bridžový zväz našim mladým na toto podujatie nijako neprispel. Aj preto som v jednom z článkov doporučoval, aby sme v budúcnosti na toto podujatie prispievali a chcel som túto tému otvoriť na nadchádzajúcej konferencii. Dnes som sa však dozvedel, že to bola zo strany Ivana polopravdivá informácia. P-SBZ síce priamo na sústredenie neprispelo ale prispelo na dopravu do Čelozníc a späť, hradilo štartovné na prebore mládeže ČR a hradilo asi jednu noc, možno viac. Takže Ivan vlastne neklamal, príspevok sa netýkal priamo sústredenia iba preboru ČR, ale tak ako to podal ide o polopravdu, keďže sústredenie plynulo nadväzovalo na prebor. Ak by zväz prispel tou istou sumou, ale viazal by to na samotné sústredenie, tak by sa na samotnej veci nič nezmenilo. Takže poprosím v budúcnosti uvádzať pravdu celú a P-SBZ by možno malo takéto výdavky na svojej stránke priebežne zverejňovať, aby členská základňa bola v obraze.

Prirodzene dá sa diskutovať, či sa nemalo prispieť viac alebo menej, celkové výdavky s tým spojené sú mi zatiaľ neznáme, ale zväz toho roku tiež prispel na Majstrovstvá Európy mládeže, tuším prispel aj juniorom ktorí sa zúčastnili Veľkej ceny Košice a hradí im takmer celé náklady spojené s Majstrovstvami Slovenska - takže na mládežnícky bridž prispievame a celkovo nemalou čiastkou.

Zhrnutie 3. lekcie

Oboznámili sme sa zo skutočným bodovaním splnených a nesplnených záväzkov.

Keď sa splní čiastočný záväzok: prémia 50 bodov
Keď sa splní celoherný záväzok: prémia 1. hra 300 bodov 2. hra 500 bodov
Keď sa splní malý slem: prémia 1. hra 500 bodov 2. hra 750 bodov + prémia za hru
Keď sa splní veľký slem: prémia 1. hra 1000 bodov 2. hra 1500 bodov + prémia za hru

Lacné farby: 43 za 7. a každý ďalší zdvih 20 bodov
Drahé farby: 2♠ za 7. a každý ďalší zdvih 30 bodov
Bez tromfa: 7. zdvih 40 bodov, každý ďalší 30 bodov.

Celoherný záväzok je, ak vylicitujeme záväzok, v ktorom sa zaviažeme získať aspoň 100 bodov. Vtedy prislúchajú prémie za celú hru.

V BT treba na celú hru licitovať aspoň 3. BT
V drahých farbách aspoň 42/
V lacných farbách aspoň 54/3

Keď sa záväzok spadne:

Bez kontry: 1. hra každý pád 50 bodov 2. hra každý pád 100 bodov
S kontrou: 1. hra prvý pád 100 bodov, 2. a 3. po 200 bodov, od 4. pádu po 300 bodov
2. hra prvý pád 200 bodv, od 2. pádu po 300 bodov

Obrana

Doteraz sme sa venovali hlavne licitácii. Dnes si povieme, ako efektívne brániť. Obrana je asi najťažšou zložkou bridžového umenia. V tejto lekcii preberieme markovanie a štartovanie.

Pokračovanie článku...

Quick Bridge

Program Quick Bridge môže slúžiť na trénovanie licitácie, zohrávky a obrany. Hráte sami a zvyšných troch hráčov pri stolíku zastupuje počítač. Hodnotenie je robber. Program je vhodný skôr pre začiatočníkov.

Program možno stiahnuť na tejto adrese.